Задати Питання

Міфи про педагогіку Монтессорі

В 90-х роках система Марії Монтессорі почала відроджуватися в Україні.

Повільно, але впевнено формується в нашій країні позитивний образ популярної в усьому світі методики виховання та розвитку дітей.

Але до цих пір існують помилки, міфи з приводу цієї унікальної методики.

Міф перший: Кажуть, що Монтессорі-педагогіка призначена для дітей з відхиленнями в розумовому розвитку. Чи так це?

Відповідь: Цей міф існує тому, що перші 2 роки своєї діяльності Марія Монтессорі працювала із дітьми з особливими потребами. Вони спонукали її винайти спеціальні дидактичні матеріали - дуже красиві різноманітні предмети, маніпулюючи якими, діти протягом року досягли рівня однолітків, що розвивалися нормально. І тоді Монтессорі задумалася: що ж за цей рік зможуть зробити для свого розвитку звичайні, здорові діти, якщо їм надати можливість вибору і самостійності? І вирішила перевірити це дослідницьким шляхом. Результати перевершили всі очікування... Так, протягом ста років у всіх столицях і великих містах світу з успіхом гармонійно розвиваються діти в Монтесорі-групах.

Міф другий: Монтессорі-педагогіка не поєднується із існуючими шкільними програмами.

Відповідь: Діти з Монтессорі-груп без особливих зусиль вступають до найпрестижніших шкіл і вчаться в них досить успішно. Це пояснюється тим, що вони мають широкий кругозір, і солідні навички читання, письма, рахунку, експериментування і головне - мають сформовану внутрішню мотивацію до пізнання нового, вміють концентруватися на роботі. Діти, котрі навчалися в Монтессорі-середовищі, - уважні, спостережливі, самостійні і більш дисципліновані.

Міф третій: Якщо дитина в Монтессорі-саду робить все, що їй подобається, вона не зможе підкорятися правилам звичайної школи.

Відповідь: Під свободою у Монтессорі мається на увазі не вседозволеність, а свобода вибору. Діти самі вибирають матеріал, з яким будуть займатися. Вибирають і місце, де вони влаштуються. І займатися вони будуть стільки, скільки захочуть. Але юні вихованці Монтессорі живуть за правилами, яким вони швидко і охоче починають підкорятися.

Правила ці зрозумілі дітям, тому що вони допомагають їм співіснувати так, щоб всім було зручно. Дитина обходить килимки, на яких працюють інші діти, щоб не зруйнувати тільки що зведену вежу або не перемішати букви в викладеному на килимку слові. І в неї з'являється впевненість, що і її роботу не зламають, не зіпсують. Що ж, дуже зрозуміле правило. Інше правило: розмовляємо в класі під час роботи тихо. Тоді всім буде чутно, і ніхто нікому не заважатиме.

Розумність цих правил не підлягає сумніву. І діти починають розуміти, що так жити легше. Коли ж вони потрапляють в початкову школу, вони дуже легко приймають нові правила. Адже вони з власного досвіду знають, що правила допомагають, а не заважають.

Міф четвертий: Середовище Монтессорі-групи здається штучним, яке не має нічого спільного з реальним життям, що чекає на дитину. Діти ростуть в тепличних умовах допомоги і підтримки. Що ж з ними буде, коли вони потраплять в реальне життя?

Відповідь: Навпаки, в звичайному дитячому садку і початковій школі дитина маніпулює з іграшковими моделями реальних предметів і вчиться через ігрові ситуації. А в Монтессорі-групі вона чистить справжні черевики справжнім кремом, прасує справжню білизну гарячою праскою, ставить досліди в справжній лабораторії і друкує справжні збірники власних текстів. А що стосується тепличних умов, в деякому сенсі це дійсно так. Але хіба це поганий досвід - досвід любові, прийняття і розуміння? Можливо, саме він врятує людину в часи відчаю і життєвих труднощів.

Міф п'ятий: Монтессорі-педагогіку не можна назвати творчою, оскільки існують правила поведінки з дидактичним матеріалом, побудови класного середовища, способу життя. Діти навряд чи вийдуть з такого саду творчими людьми.

Відповідь: В чому полягає цей міф? В тому, що М. Монтессорі не вважала творчістю заняття, коли дитина в рік намазала розводи пальчиковою фарбою на листочку.

Метод Монтессорі не проти такої діяльності.

Це прекрасний вид діяльності для чого? Для сенсорних відчуттів дитини.

АЛЕ!

Ми це не називаємо творчістю. Тому що творчість - це вміння людини, використовуючи якісь набуті навички, створювати щось нове.

І поки дитина ці навички ще не набула - вона створювати щось нове ще нездатна.

Тому ми робимо великий акцент на тому, щоб навчити дитину правильно тримати ножиці, правильно тримати олівчик, користуватися стругачкою, багатьма-багатьма речами, які будуть розкриватися в зоні Практичного життя.

І після того, як дитина все це опанувала, вона все це переносить в світ.

Дитина навчилась різати, малювати, клеїти - вона бере той папір, який їй подобається, не той, який запрограмований педагогом, бере клей, ножиці, все необхідне - малює, вирізає, клеїть ... творить.

Творчості в методі Монтессорі дуже багато.

Але! Перш, ніж дійти до рівня творчості, необхідно дитину навчити практичним навичкам: як це робити, як цим користуватися, як це перетворювати в щось прекрасне.

Метод Монтессорі готує дитину до творчості, надаючи їй ці навички дуже рано.

У 2 роки діти вже прекрасно ріжуть ножицями, в 5-6 пришивають гудзики, шиють, в'яжуть на п'яльцях, роблять дуже багато речей, які не роблять у традиційній системі освіти.

Міф шостий: Неможливо працювати в групі з дітьми різного віку.

Відповідь: Молодшому 3 роки, а старшому 5 років. Але ж саме така і багатодітна сім'я. Монтессорі-клас, дійсно, схожий на сім'ю. Спілкуючись між собою, діти як би самі себе ведуть, самі себе навчають премудростям життя. Різновіковість дозволяє уникати дитячих конфліктів. Діти одного віку часто сваряться і б'ються в групі, тому що змушені вибудовувати соціальну ієрархію між собою. Їм важливо з'ясувати, хто головний, хто підлеглий. У дітей різного віку соціальна ієрархія збудована природним чином. Старший - лідер, молодшого - опікуємо. І можливість прожити всі три сходинки: побути молодшим, середнім і старшим, допомагає дитині подолати кризи віку.

Міф сьомий: Діти в дитячих садах М. Монтессорі не грають, хоча відомо, що гра є основним видом діяльності дошкільнят.

Відповідь: Гра стала основним видом діяльності тоді, коли дітей витіснили зі звичайного нормального життя дорослих.

Тобто поки діти в 3 роки пасли гусей, копали картоплю з батьками і виховували своїх молодших братів і сестер, вони не потребували того, щоб грати в те, що вони пасуть гусей, грати в те, що вони виховують дітей і тому подібні речі.

Тому метод Монтессорі створений таким чином, щоб якомога глибше ввести дитину в звичайний повсякденний нормальний спосіб життя батьків.

Щоб не купувати своїй дочці купу пластмасових наборів для приготування їжі, а купити нормальний наборчик, справжній з маленькою сковорідкою, маленькою каструлькою, маленьким чайником та навчити дівчинку правильно заварювати справжній чай і відносити справжньому татові.

І коли у дитини є така можливість, вона не буде потребувати того, щоб робити це штучно.

Тому завдання в Монтессорі педагогіці в тому, щоб наповнити життя дітей справжнім життям.

Міф восьмий: М. Монтессорі заперечувала казки. Вона їх ніколи не розповідала і не читала дітям, і малюки виростали, не вміючи фантазувати і не вірячи в чудеса.

Відповідь: Можна сказати, що це правильний міф. Марія Монтессорі і сама не любила казки.

В її час в Італії вони були злі і жорстокі. Мало які закінчувалися добре.

Вона вважала за краще розповідати дітям цікаві історії, наприклад, про те, де встає сонце, про таємниці океану, або звідки походить все живе на Землі.

Тобто, вона вважала, що на всі питання, які задає маленька дитина, можна відповідати в формі захоплюючої розповіді. Одночасно ця розповідь була і навчальним уроком.

У наш час написано багато чудових, добрих і розумних казок, які обов'язково треба читати дітям. І в будь-якому дитячому садку М. Монтессорі або початковій школі, і в нашій країні, і за кордоном, педагоги роблять це, вважаючи, що не дуже порушують принципи Монтессорі-педагогіки.

Єдина поправка: ми з дітьми чесні, і коли дитина в 3 роки питає, де живе баба Яга, ми говоримо, що Казка - це вигадка і баба Яга живе у вигаданому світі.

А в реальному світі вона не живе. І в реальному світі сірий вовк не ходить по домівках, не приносять лисички дітей під будинок - це вигаданий світ, це світ фантазій.

Це творчість, це мистецтво якихось людей. Але це не те, що є насправді.

Міф дев'ятий: Діти не опановують навички соціалізації, оскільки найчастіше вчаться автономно, самі з собою.

Відповідь: Насправді, діти мають можливість займатися вдвох, втрьох, вчотирьох. Але!

Їх відрізняє від традиційної системи тільки одне: вони це роблять тільки тоді, коли хочуть.

Як правило, дитина в 2-3 роки ще не потребує компанії однолітків.

Їй цікаві однолітки, щоб на них дивитися зі сторони, і робити якісь висновки.

Але дитина контактувати і грати ще не вміє.

У дітей 4-5 років потреба в соціумі зростає і вони починають все більше і більше працювати разом.

У методі Монтессорі заняття з матеріалом ми називаємо "роботою", а не грою.

Чому?

Тут закладено глибокий зміст.

По-перше, тому що, коли дитина бере цей матеріал, вона працює. Вона будує саму себе.

Вона - трудівник, з ранку до ночі займається тим, що будує саму себе.

Це нам, дорослим, здається, що вона безцільно рве газети.

Ні. Вона будує саму себе, розвиває свою моторику, вчиться руху.

По-друге, для нас важливо закласти в дитини відчуття роботи, як чогось хорошого, чудового в її житті.

Робота - це прекрасна частина життя дорослих людей.

І діти дуже швидко звикають всі матеріали називати роботами, і коли вони виходять з занять, батьки питають: "чим ти займався?", Діти гордо відповідають: "Я працював!".

Таким чином зростає дитяча самооцінка.

Як найчастіше дітки 3-х років працюють в класі?

Кожен взяв свою роботу, сів за свій столик або розстелив свій килимок, кожен по-своєму займається.

При цьому вони перемовляються між собою.

А ось діти 4-5 років вже беруть одну загальну роботу для того, щоб вибудувати в ній правила, разом розподілити ролі і разом нею займатися.

І ось ця соціалізація відбувається постійно, не за вказівкою дорослого, не тому, що спочатку дітям кажуть мовчки малювати, потім мовчки слухати вчителя, а потім "Давайте пограємо в гру і будемо вчитися спілкуватися".

Найпростіше навчити дітей спілкуватися - це не заважати їм це робити.

Ще один дуже важливий момент у розвитку соціалізації - це захист кордонів дитини.

Діти працюють на килимках. Для чого?

Килимок - це мій кордон.

Туди без мого дозволу ніхто втручатися не буде.

Вася хоче пограти з Петром. Вася приходить і запитує: "Петро, можна з тобою?". Якщо Петро каже можна - вони сідають і працюють разом, але якщо Петро каже: "ні, не можна", то Вася розвертається і йде шукати або іншого друга для роботи, або працює самостійно.

Дитина повинна спілкуватися з іншими дітьми за власним бажанням.

Міф десятий: Це мовчазна методика.

Відповідь:Одне з правил для дорослого, який працює з дитиною, М. Монтессорі дійсно сформулювала так: «Веди рахунок словам своїм». Ось що це означає. Коли дорослий показує дитині вправу з тим чи іншим методичним матеріалом, в більшості випадків досить просто показати, щоб дитина повторила дії дорослого. Досвід роботи з дітьми показує, що коментарі в цей момент заважають дитині зосередитися.

Такий приклад: коли діти грають в пісочниці і розсипають пісок на підлогу, педагог бере щітку і совок і підмітає підлогу. Якщо дитина злякалась, їй спокійно кажуть: «Не біда, підлогу можна підмести. Подивися, як я це роблю». Через якийсь час дитина в подібній ситуації сама бере совок зі щіткою і підмітає підлогу.

Є ще дуже важливий момент в самостійній роботі або грі дитини - це момент концентрації уваги. У цей момент навіть слова похвали можуть зруйнувати цей дуже важливий для дитини стан. Діти 3-6-ти років в школі Монтессорі самі відчувають важливість цього моменту. Навіть, якщо вони спостерігають за роботою іншої дитини, вони роблять це мовчки.

Що ж стосується розвитку мови, то системою передбачені спеціальні вправи, призначені для формування грамотного і зв'язного мовлення. А старші діти отримують унікальний досвід публічних виступів, роблячи доповіді на теми, що їх цікавить, перед дітьми своєї групи.

Потрібно сказати, що більшість дітей в школі Монтессорі зазвичай рано починає читати. Але, найголовніше, вони розуміють, навіщо їм потрібне читання і зберігають любов до нього назавжди.

Відомі Монтессорі-випускники: